Danny Lee Hikayesi

Danny Lee, 2001 yılında Japonya’da bir marketin manav reyonunun önünde ve plastik meyve kasası içerisinde üzerinde sadece bir battaniye ile Megumi adlı market kasiyeri tarafından bulunmuştur. Megumi Danny’yi bulur bulmaz hemen şefinin odasına koşturur. Şefine bir bebek bulduğunu söylediğinde o da şaşkınlığını koruyamaz. Megumi o gün bebek ile ilgilenmek adına izin alır ve eve döner. Megumi aylarca bebeğin sahibini araştırır kimin bu bebeği çaresiz ve kimsesiz bir şekilde oracıkta bıraktığını asla bulamaz.

Megumi nişanlısı Han ile ortak karara varıp buldukları bebeği evlat edinmek isterler. Han ile Megumi buldukları bebeği evlat edinmelerinin ardından ismini Danny koyarlar fakat danny neredeyse 3 yaşına gelecektir. 2 yıl boyunca bir umut ile ailesine ulaşabileceklerini düşünerek Danny’ye bir isim koymaktan bile çekinmişlerdir. Aradan yıllar geçer ve Megumi ile Han evlenirler Danny bu süreçte gençlik çağına gelmiştir. Okuluna gidip geliyordur derslerinde başarılıdır ve arkadaşları ile iletişimi harikadır. Megumi Danny’yi kendi evladıymış gibi yetiştirip her zaman destek olmaktan kaçınmamıştır. Han bu konuda biraz daha geride kalarak Danny’ye hala adapte olmakta zorluk çekmektedir. Danny evlat edinildiğini bilmektedir fakat nasıl evlat edinildiğini bilmemektedir. Megumi yıllarda bu çocuğa nasıl onu bir market reyonunun önünde plastik bir sepetin içerisinde bulunduğunu söyleyebileceğini düşünmüştür. Fakat artık Danny bazı şeyleri kaldırabilecek yaşa geldiğinde Megumi bu durumuna ona en hafif şekilde açıklar ve Danny tabii ki yıkılır. Danny aylarca yemekten sudan kesilir odasından çıkmaz arkadaşları ile arası bozulur. Han ile sürekli kavga eder Megumi hep ortada kalır ve aslaa bir tarafı haklı bulamaz. İlerleyen zamanlarda artık Danny kendi kararlarını verebileceği yaşlara gelmiştir ve artık geçmişinde ne yaşadığını daha az kafasına takmaktadır. Yoğun antidepresan tedavileri görmüştür. Uzun süre terapiler ile tedavi olmaya çalışmıştır ve bu tedaviler de az da olsa işe yaramıştır.

Soğuk ve yağmurlu bir kış gününde Danny çalıştığı araç tamircisinden döndüğü esnada telefonu çalar ve hızlıca Megumi Danny’ye neredeyse ilk defa bu kadar yüksek ses ile eve dönmessini söyler. Diyalog şöyledir:

Megumi ağlamaklı ses tonu ile: Danny etrafındaki hiçbir şeye dikkatini dağıtmadan hemen eve gel. Çok kötü bir şey yaptım bunun altından nasıl kalkacağım bilmiyorum.

Danny: Neler oluyor Meg? Ne yaptın hemen geliyorum. Bana ne olduğunu anlat hemen!

Meg: Gelmen gerekiyor Danny. (Telefon kapanma sesi)

Danny hızlıca eve koşturur ve Meg’in kapının önünde bulunan merdivende ağladığını görür. Ona yaklaşıp neler olduğunu sorduğunda sadece “Bilerek olmadı” diyebilmektedir. Danny elinde bulunan çantasını hemen kapının önüne bırakıp bir terslik olduğunu anlar. Hızlıca içeri koşar ve evin içerisinde neler olduğunu anlamaya çalışır. Danny evin alt katının her yerine bakar fakat bir şey bulamaz. Hızlıca merdivenlere koşturur ve merdivenin köşesini daha dönmeden yerlerin kan gölü olduğunu görür. Merdivenin başına geldiğinde Han’ın Başında kocaman bir yarılma ile yerde yüz üstü yattığını görür. Adeta nutku tutulur ve hızlıca kapıya koşar Meg’e ne olduğunu sorar fakat Meg adeta şoktadır. Danny ne yapacağını bilemeyip hızıca polisleri arar ve yaşanan olayı Meg biraz daha sakinleştiğinde polislere anlatır. Yaşanan olay Meg’in anlattığına göre kasti gerçekleşmemiştir ve üst katta Meg ile Han şakalaşırken Meg şaka amaçlı Han’ı ittirir fakat Han dengesini kaybederek merdivenlerden düşer düştüğü esnada kafasını merdiven köşesine çarpıp orada can veirir. Meg yaşanan olayları kanıtlayabileceği bir şey olmadığından kaynaklı iyi halden 12 yıl hapise cezasına çarptırılır. Danny günlerce sorgulanır, sordukları tek şey ise Han ile Meg’in arasının nasıl olduğudur. Danny onlara evlatlık olduğunu onu Meg ve Han’ın büyütüttüğünü söyler. Danny olaydan çalıştığı yerde bulunduğuna ait kanıtları olmasından kaynaklı kurtulur fakat artık elinde hiçbir şey yoktur. Sadece çalıştığı işi ve bir bisikleti vardır. Danny ne yapacağını bilemeyip birkaç ay daha Tokyo’da kaldıktan sonra şehir değiştirmeye karar verir ve başka şehirlerde iş aramaya başlar. Bir iş bulmuştur, Amerika’nın bir köyünde tarım araçlarının tamiri ve bakımı ile alakalı bir iş bulur. Maaşı ve iş şartları kafasına yatar ve bisikletini satar. Cebinde olan tüm parası ile Amerika’ya gidebilmesi için tüm masraflarını karşılar. Amerika’da yeni bir hayata başlamıştır. Yeni işinden memnundur. Her şey oldukça yolundadır. 5-6 yıl kadar burada zaman geçirmesinin ardından bir sabah telefonu çalar ve telefon Sugamo Hapishanesindendir. Telefondaki ses tonu oldukça sert fakat yine de yumuşatmaya çalışan adam önce kendini tanıtır ve sonrasında Danny’ye başsağlığı dileyerek Tokyo’da ki bir salgından kaynaklı Meg’in öldüğünü. Cenazesinin salgının bulaşıcılığı olmasından kaynaklı devlete ait bir ziyaret edilemeyecek alana gömüleceğini söyler.

Danny bu haberden sonra tamamıyla yıkılmıştır. Ne yapacağını bilmiyordur. Aklında onca soru vardır; Ne salgını? Yalan mı söylüyorlar? Meg öldürüldü mü? Hayatımda aile bildiğim kimse kalmadı…

Danny bu süreci atlatmaya çalışırken bahsi geçen salgını artık televizyonlarda ve radyolarda da duymaya başlamıştır. Artık çalıştığı yerden sıkılarak Amerika’nın merkezi bölgelerinden birinde bir güvenlik şirketinde işe başlayarak oldukça değerli ve pahalı elektronik cihazların transferini zırhlı araçlar ile silahlı bir şekilde yapılan bir işe girmiştir.

Danny bu işte tanıştığı arkadaşları ile kafa dağıtabilecek bir ortam yakalamıştır fakat bu salgın saçmalığı artık çok fazla ses getirmeye başlamıştır. Sokakta dolaşan insan sayılarının azaldığını rahatlıkla görebilmekteydi.

Danny gece saatlerinde yatağında kestirdiği sırada telefonu çalar ve güvenlik şefi 1 saate bir teslimat gerçekleşmesi gerektiğini belirtir, Danny kısa sürede şefin gözüne girdiği için telefonda güvendiği tüm ekibini çağırdığını duyurur. Danny hızlıca hazırlanarak üzerine zimmetli silahını ilk defa emniyeti kapalı bir şekilde kılıfına koyar ve yola çıkar.

Aslında yola çıktığında bir gariplik olduğunu sezmiştir fakat bu garipliğe inanmak istememektedir. Danny zırhlı araçlarının çıkış yapacağı bölgeye gelmiştir ve arkadaşları ile hazırlanıp yola koyulmuşlardır. Etrafta insanların kaçıştığını ve rahatlıkla sokak ortasında yatan insanları görmektelerdir. Danny artık bir problem olduğunu anlayarak “gerçekmiş” şeklinde söylenir ve tüm arkadaşları beraberinde başı ile onaylar. Ne yapacaklarını bilemeyerek şeflerini ararlar fakat hatlar çekmiyordur. Danny şehir çıkışına yakın bir bölgede olduklarını söyler şehir çıkışına doğru araç ile yöneldiklerinde askeri araçların şehir içerisinde gezdiğini görür. İşin artık ciddiye bindiğini anlar. Şehir çıkışına yakın bir bölgede araçlarından iniş sağlayıp bir asker ile iletişime geçmeye çalışır fakat tüm askerler gergin durumdadır. Hiçbiri cevap vermiyordur. Etraftaki sivillerden birisi Danny’nin ekibinden birinin bir anda üzerine atlayarak ona zarar vermeye başlar daha Danny tek kelam edemeden 2 el ateş sesi duyar. Hem Danny’nin ekip arkadaşı hem de sivil Danny’nin gözünün önünde vurulmuştur. Danny ekibi ile hızlıca ilerlemeye başlar toplamda 4 kişilerdir. Biraz ilerlediklerinde şehrin çıkış kapısında onlarca helikopterine ve askerlerin test yaptığını görür. Danny bir eli silahında şekilde kapıya arkadaşları ile ulaşır fakat askerler çok zor durumdadır. Tüm siviller resmen askerlerin üzerine çullanırcasına şehirden çıkmak istemektedir. Danny askerlerden birisi ile iletişime geçmeyi başararak 4 kişi olduklarını silahlı olduklarını ve bir güvenlik şirketinin elemanları olduğunu söyler. Asker sivillerin az olduğu bölgeden Danny ve arkadaşlarını tek tek teste tabii tutar ve aralarından maalesef birisinin testi pozitif çıkar. Danny ve ekibi arkadaşlarının bir daha test edilmesini söyler ve aralarından birisi askere silah çeker. Asker hızlıca bir daha test yapar fakat sonuç net bir şekilde pozitiftir. O esnada tekrar pozitif yanıtı gelir gelmez bölgeye yakın bir zırhlı aracın üzerindeki asker 1 el ateş ederek silahın indirilmesini ister. Danny silah çeken arkadaşına sakin olmasını ve yapacak bir şeyin olmadığını söylediği esnada bir el daha ateş sesi duyar. Silah sesi pozitif olan ekip arkadaşındandır. Silahı boğazına dayayıp ateşlemiştir. Yapacakları hiçbir şey kalmamıştır. Askerlerden hızlıca tahliye talep etmiştlerdir. 3 Asker Danny ve ekibini hızlıca bir helikoptere bindirir ve güvenli bir bölgeye tahliye ederler…

1 Beğeni