Dr. Camden Niels'ın Hikayesi

Horlama sesini bastıran çocuk sesleri

“Niels Amca, Niels Amca!”

Gözlerimi aralayıp bana seslenen küçük Nico ve Robin’e doğru baktım, yüzlerindeki hayat enerjisi yorgun bedenimi tamamen tazeliyordu. Yataktan doğrulamadan hemen laflarına devam ettiler.

“Amcam ve babam sonunda döndü gece olmak üzere. Hadi ateş yakalım ve etrafında bize hikayeni anlat!”

Yumurcaklar benle alakalı olanları duymak için oldukça heyecanlıydı gülümseyip iki elimle ikisinin de başını okşadım ardından bacaklarımı zarzor yataktan atıp ayağa kalktım yeni uyanmış biri olarak enfektelerden tek farkım yaşıyor olmamdı.

Demirin metale sürtünme sesinden sonra dalların çıtırdayarak alevlenme sesleri

Ateşi güvenli bir şekilde yaktıktan sonra etrafına temkinli bir şekilde oturduk ardından ateşin sıçramayacağına emin olduktan sonra çocuklara baktım. Yüzlerindek ifadeden ne kadar heyecanlı olduklarını anlayabiliyordum. Doğduğum andan itibaren ailemin bana anlattıklarıyla anlatmaya başladım.

“Yıl 1970 Ocak ayının soğuk bir kış günü. Annem bana hep şöyle anlatırdı…”

Diye lafıma başladım. Yıl 1970 Ocak ayının getirdiği soğuk fırtına Massachussets’i tamamen kasıp kavuruyordu tabii hastanede konaklayan ailemin dışarıda yatan evsiz halk pek umurlarında değildi bir gülümsemeye bile muhtaç insanların o sene mezarları toprak yerine kara gömülmüştü. İşin aslı çocuklara böyle anlatmamıştım.

Tanınmayan kişiden sorgulayıcı bir ses tonuyla lafı bölündü

“Ekstra detaya gerek yok, ne olduğunu anlat.”

Flashbacks

Odanın loş ışığı hafiften yüzlerine vururken ağlamaktan yorgun düşen bebeğin küçük mırıldanmaları odada duyuluyordu, klasiktir anne yorgun bir şekilde kafasını geriye yaslamış uyuklamakta baba ise stresini atmış rahatlamaktaydı o sırada dışarıda kopan kar kıyamet kimsenin umrunda değildi gayet güzel bir aile tablosu resmedilmişti.

Takvimler 19 Haziran 1986'yı gösterdiğinde kurşun kalemin kağıda sürtünme sesiyle beraber yaz ayının hafif yağmurunun cama vurma sesi tatlı bir harmoni içindeydi, Camden'ın dudakları arasından çıkan öfleme sesleri harmoniyi bozsa da kendine karşı koyamıyordu birkaç dersten kaldığından dolayı ailesi onu yaz okuluna göndermesin diye bunalsa da çalışmak zorundaydı sorumlulukları altında ezilmesinden kaynaklıydı çıkardığı öften püften sesler.

Kapı tıklama sesinden sonra Camden'ın talimatıyla beraber kapı gıcırdadı kapının başında duran gözleri yaşlı annesiydi dudaklarını birbirine bastırmasından ve derin nefes vermelerinden içindeki çığlık atma isteğini bastırmaya çalıştığı belliydi. Camden annesini iyi tanıdığından ifadesinden ne duygusal bir kitap ne de başka bir şeyden dolayıydı sebebinin daha ağır olduğunu anlamıştı. meraklı gözlerini annesinin üstünden alamıyordu, bir süre sonra annesinin ağzından zorlanarak ve hıçkırarak babasının trafik kazasında ağır yaralandığı, hayati riskinin olduğu haberini aldı.

Yüzündeki ifade değişmemiş kalakalmıştı, açıkçası böyle bir durumda on altı yaşında bir ergen olarak ne tepki vereceğini bilemiyordu şokta olması da ayrı bir etkendi. Elini açıp elindeki kalemi sesli bir şekilde masaya düşürdü kalemin tıkırtısıyla beraber sandalyeyi geriye ittirmenin çıkardığı gıcık sürtünme sesiyle ayağa kalkıp annesinin elinden tuttu ve annesiyle beraber son hız babasının ameliyata alındığı hastaneye doğru taksiyle beraber vardılar. Hastane içerisinde geç saat olduğundan dolayı sessizlik mevcuttu ameliyathane önü pek dolu değildi annesinin hıçkırmaları ve burun çekmeleri ortamdaki tek sesti bir süre sonra kapılar aralandı Camden kafasını kaldırdı ve içeriden adımlayan doktorun yüz ifadesine baktı, yüzünde hüsran ve başarısızlığı sergilercesine bir ifade vardı ve istemese de beklediği haber geldi. Çok geçmeden annesini sakinleştirerek eve döndüler.

Babasının kaybıyla mental olarak büyük bir çöküntüye uğramıştı, fakat bu kayıp onu duraksama dönemine sokmak yerine daha hırslandırmıştı ve derslerine daha da fazla odaklanmaya başladı. Ektiği ekinler yıllar sonra sonucunu verecekti, yaz okuluna gitmemek için çalıştığı dersleri artık kariyerini iyi bir yönde ilerletmek için çalışmaya başlamıştı babasının eksikliğinin getirdiği sessizliği fırsatına çevirdi ve son döneme kadar elinden geldiğinin en iyisini yaptı. İlkbahar misali ektiği ekinler meyvesini sonunda verdi.

Massachusets, Cambridge tarafında bulunan Harvard Üniversitesi zaten oturduğu konum olarak dibindeydi çalışmasının sonucunda da artık içinde bulunuyordu Camden, pek tecrübesi yoktu lise yıllarında sürekli olarak çalıştığı için sosyal konularda pek yeteneği yoktu, profesörler sürekli sosyal yetersizliğinden dolayı üstüne gitse de bu onu sürekli ama sürekli daha hırslandırıyordu ne kadar sosyal ilişkilerinde yetenekli olmasa da duygularını kontrol etmekte oldukça yetenekliydi.

Harvard Tıp onun için oldukça üst düzeydi fakat çalışkan kişiliği bunun üstesinden geliyordu, sessiz kişiliğinden dolayı ne kadar yalnız olsa da sürekli olarak gözlerinin çarpıştığı Manolia Rivers'ın dikkatini çekmişti, bu kişiliği kendisi de oldukça nazik ve kibar bir kadındı Camden hoşuna gitmişti anlaşılan fakat ilk adımı onun atmasını gerektiğini bildiği için iletişime geçmeye karar verdi.

Mezun olmasının yanında gerçek aşkıyla tanışmıştı üniversitede fazla arkadaş edinememiş olsa da sevdiği kadın yetiyordu Camden'a birbirinin gözlerine baktıklarında kalp atış sesleri duyulabiliyordu ortamda tatlı bir çift oldular.

Takvim 1994'ü gösteriyordu aniden ankesörlü telefonun bir o kadar rahatsız edici kulak cırmalayan zili çalmaya başladı telefonu sağ eliyle sertçe kavrayıp kulağına dayadı Camden, yüzünde bir süre sonra gülümseme oluştu. Los Santos gibi güzel bir şehrin sınırları içerisinde bulunan Paleto Bay kasabasındaki The Bay Care Center ismindeki hastaneden teklif gelmişti ve bu teklifin kendini geliştireceğini düşündüğü için kabul etti. Canından çok sevdiği Manolia Rivers isimli sevgilisini de yanına alıp ilk uçakla Paleto Bay'e taşındılar ve sakin sokaklarında ikamet etmeye başladılar.

Pratisyen Doktor olarak işe başlamıştı Camden, Paleto Bay'in yaşlı halkı silah yaralanmaları olsun veya diğer yaralanmalar olsun gelip gidiyordu ve hepsine gayet yerli yerinde muayenesini yapıp reçetesini yazıp gönderiyordu tabii bir süre sonra etraftaki insanlara karşı tavrı olsun hastanedeki çalışan arkadaşlarına ve profesörlere karşı tavrı olsun oldukça popüler hale gelmişti anlaşılan sevdiği kadın onu sosyal becerileri konusunda bir hayli geliştirmişti.

Altı yıl sonrasında halen Paleto Bay'de bulunan hastanede görevini hiç sıkılmadan yapmaya devam ediyordu yaşlı halkın saçma sapan kendine koydukları teşhisleri dinlerken hiç gıkını çıkartmıyordu ve oldukça sabırla dinleyip asıl teşhisi koyuyordu bir çoğu genellikle bedava ilaç almak amaçlı yalanlar söylese de artık insanların tavrından direkt olarak anlayabilme yeteneği kazanmıştı Camden.

Bir yandan uzmanlığa adım atmak için sınava çalışırken bir yandan da yine uzmanlığa adım atmak için asıl branşı kalıtım bilimi olmasa da üzerine araştırmalar yapmıştı ve derin araştırmalar yaptığı bir tez hazırlıyordu fakat hırsından dolayı herhangi bir kusur olmadan yapmak istediği için bu onun tam olarak 10 ayını almıştı fakat 10 ayın sonunda hem sınavdan yüksek bir başarıyla geçti hem de tezi oldukça onay gördü ve Central Los Santos Medical Center içerisinde doktorlara bir örnek olarak alıntılandı. Gitgide doktorlar arasında ünleniyordu Camden.

En çok gitmek istediği şehrin tam ortasında bulunan özel Pillbox Hastanesinden teklif almıştı Camden yıllarca kasaba hayatının getirdiği ucuz yaşamı sayesinde yaptığı tüm birikiminin çeyreğinden biraz fazlasını hayatındaki kadınla evlenmeye yatırmıştı bir diğer kısmını ise şehir hayatına geçişte yapması gereken harcamalara yatırdı ve Pillbox Hastanesinde yardımcı doçent olarak işe başladı.

Kulağının dibinde kardiyak monitöründen çıkan kalp ritmine göre çıkan tiz ses sürekli olarak onu daha çok strese atıyordu, cerrahi eldivenleri çoktan kana bulanmış olan Camden kendisini olan bitenden soyutlayıp ameliyatı bir an önce bitirmek istiyordu saatler saatleri aldı yorucu birkaç saat sonrasında aralıklarla duyulan ses sürekliliğe bağlamıştı birkaç voltaj aktarımı dahi adamın hayatını kurtaramamıştı. Camden dışarı adım atıp haberi verecek kişiydi bunu yapmak onun için epey bir zorlu olacaktı ki aklına babasının ölüm haberini veren doktorun ifadesi geldi, kendisinin o doktordan hiçbir farkı yoktu onun için tam olarak aynı zamandı sadece yer farklıydı sakin adımlarla dışarı adımladı yüz ifadesini yüzünden silemese de sakin bir ses tonuyla adamın ölüm haberini verdi.

Kapıdan çıkmadanki sessizlik tamamıyla bir kargaşaya dönüşmüştü içerideki hayatını kaybeden yaşlı adamın kızı olacaktır ki tüm koridoru saracak çığlıklı bir ağlamayla her tarafa dehşet saçtı bir süre geçmeden birkaç ekip koridora yönelip kadına sakinleştirici uyguladı. Kadın sakinleştiğinde Camden ona ameliyatın zorluğunu anlatmaya başladı sonrasında kadının samimiyeti dikkatini çekince ismini öğrenmeye kalkıştı kadın onu kırmadan "Freyja Eriksen" diye cevapladı ikisinin de yüzünde geniş bir gülümsemeyle hastaneden ayrıldılar.

Takvimler 2021'i gösterdiğinde çalıştığı hastanede yüksek başarılara ulaşan Dr. Niels artık Prof. Dr. Niels olarak anılmaya başlanmıştı ve hastane içerisinde birden fazla öğrencisi ile birçok ameliyata girişip yanlışları doğrulara çeviriyordu hatta öğrencileri arasında yıllar önce sohbet ettiği kadının kocası olan "Roy Eriksen" da mevcuttu. Geçmişten kalan izler ona halen birçok şey katmaya devam ediyordu yıllar önce "kalıtım bilimi" üzerine yaptığı tezi hastaneler dışında farklı özel kuruluşlara da ulaşmış ve Camden'a hiç beklemediği yerden özel bir davet gelmişti. Kasaba taraflarına birkaç saat süren yolculuk sonrasında sonunda Humane Labs isimli laboratuvara vardı dışarıdaki korumalar ve askeri birimler dikkatini çekmişti burası cidden korunaklı bir yerdi içerideki hiçbir şey dışarı çıkamazdı.

İçeriye giriş sağladığında özel tedbirler alındı ve Dr.Niels'a birkaç sözleşme imzalattırıldı bu sözleşmeler onun ağzını tamamen bağlayacak sözleşmeler de olsa imzaladı ve içeriye giriş sağladı. İçeriye giriş sağladığında kansere tedavi bulmaya çalışan insanların öncüsü olan Dr.Vinsco, Dr.Niels'ı samimi bir şekilde karşıladı ve ona tesiste kalabileceği yeri asistanları sayesinde gösterdi. Dr.Niels'ı tezi hakkında tebrik etti ve bu iş içine dahil etmek istediğini belirten birkaç görüşme yaptı Dr.Niels gen haritasını incelemek için biraz süre istedi ve istediği süreyi elde etti.

Dr.Niels için gen haritası tamamen eksiksiz ve kusursuz gözüküyordu fakat Dr.Vinsco ile biraz daha iletişime geçince işin suyunun çıkmasını istediğini mimiklerinden ve anlattığı Dr.Niels'a göre delice düşüncelerinden dolayı anlaşılır hale geldi bu duruma pek hoş yaklaşmadı ve eleştirel bir şekilde Dr.Vinsco'nun iş teklifini reddetti işin ucunda deli paralar döndüğünü bilse de sade yaşamından elde ettiği gelir ona tamamen yetiyordu o sıralarda zamansız bir şekilde karısını kaybettiğinden dolayı da pek istekli değildi ne yaşamaya ne de çalışmaya.

Birkaç dilini bağlayan sözleşmeden sonra güvenlikli bir şekilde Pillbox hastanesine ve sıkıcı hayatına geri dönmüştü Dr.Niels kafasından Humane Labs'te olan bitenleri atamıyordu sürekli orada olacak veya olabilecek bütün olasıkları düşünmek, merak duygusu onu içten içe bitiriyordu fakat bu işin geri dönüşü yoktu birkaç ay sonra hastanedeyken Dr.Niels özel güvenlikli araçlar tarafından 1994 yılında Los Santos'ta ilk ayak bastığı yer olan Paleto Bay'e götürüldü olan bitenden haberdar değildi ki sonrasında yaşanılan olaylar tek tek Dr.Niels'a aktarıldı ve hiçbir güvenlikten eksik olmayan Paleto Bay surları içerisinde 2037 yılına kadar mahkum kaldı, her şeyin teokratik düzene uymasından kaynaklı rahatsızlık çektiği için kendine başka bir topluluk aramak amaçlı başka hayatta kalan yağmacılarla beraber dışarı çıktı ve aradığı topluluğu buldu da fakat bir yıl sonra büyük bir kaza geçirdi Judge'lar olduğu yerden tekrar onu Paleto Bay'e kaçırdı.

Yavaş yavaş netleşmeye başlayan detaya gerek olmadığını söyleyen adama ait boğuk ses

“Dr.Niels, Dr.Niels!”

Kusura bakmayın, dalmışım küçücük iki çocuğun insan unsuru o iğrenç yaratıklar tarafından parçalanmasını aklımdan halen çıkaramadım tekrardan kusura bakmayın.

“Anlatmaya devam et.”

Herhangi bir ses çıkarmamamıza rağmen oradan geçen bir enfekte ordusu konakladığımız yere saldırmaya karar vermişti, çok net hatırlıyorum bir enfekte sanki gerçekten aklını kullanabiliyormuş gibi oldukça sessiz bir şekilde yaklaşmıştı, diğer gördüğüm enfektelerden çok farklıydı onu sadece birkaç saniyeliğine farkettikten sonra patladı. Patlamanın etkisiyle oluşan basınç oldukça etkili olacaktır ki koskoca yetişkini parçalara ayırdı kanlar üzerimize sıçramıştı gece vakti olduğundan dolayı üç enfekte köpek ve diğer gece yürüyenler içeri yardırmaya başladı, enfekte köpekler Nico ve Robin’in üstüne atıldı babaları da onlarla beraber yem oldu, nasıl koştuğumu veya böylesine koşabildiğimi bile bilmiyordum.

Çok geçmeden enfektelerden kaçarken gözüm karardı kararmadan önce yükselen barut patlama sesleri kulaklarımda çınlıyordu sonrasında büyük bir sessizlik ve gözlerimi açtığımda sizi gördüm.

“Sizi tekrardan aramızda canlı görmek güzel Dr.Niels eğer biz olmasaydık sonunuz küçük çocuklardan farksızdı dikkatli olun, tanrı sizi korusun.”

Teşekkürler, başka herhangi bir detay yok iyi geceler diliyorum.

Birkaç ayak sesinden sonra kapının çarpma sesiyle oluşan sessizlik

Yarım saat sonra sessizliği bozan huzur içinde yorgunluğunu gideren Dr.Niels’ın horlama sesleri

2 Beğeni