Genel portal değerlendirmesi

Sevgi neydi ? Sevgi emekti . Öyleyse gelin hadi biraz bazı şeyleri konuşalım daha doğrusu dile getirelim . İlk öncelikle standart bir portal sezonu nasıl olur , nasıl başlar nasıl devam eder hadi gelin bunu biraz anlayalım .

Başlangıç , oyuna herkesin baktığında fark edemeyeceği easter egg’ler konur , saat 6’lara kadar nasır tutan eller ile kod yazılır , bug testing’ler optimizasyonlar , onlar bunlar , lore yaratılır , bir yandan gündelik hayatın stresi ile boğuşulur ama bu platforma yansıtılmaz . Daha azimli çalışılır , bir takım communitylerde ki gibi platform oyuncularının sağılmaması için önlemler alınır , dramalar ile uğraşılır , toxic kitle ile boğuşulur ve en sonunda portal belli başlı bir yere gelir . Portal bu geldiği yeri alim olmasa da arif olan yetkili kadrosu ve gerçekten canlandırmak istediği bir karakteri olan bu karakteri oyuna yansıtan oyuncuları ile el ele ve kol kola gelir . Bu süreçte oyuncuların fikir ayrılıkları ve bir takım ikilemler ile yüzleşen portalize platformu Fivem , Redm , Cyberpunk ws farketmeksizin asla değişmeyecek olan türk rol topluluğuna karşın sağlam bir şekilde her türlü badireye karşın ayakta durur . Oyuncular sinirlenir , yetkililer gerilir ama bu portal ekibinden kaynaklanmaz . Çünkü portal ekibi bilir ki kurallar her nasıl olursa olsun rol yapmayıp sadece oyun oynayan tayfa kuralları bir şekilde abuse edecektir . Bu kaçınılmazdır . Toxic kitle yüzünden oyunları mahvolan oyuncular , var olan alternatifleri değerlendirmek yerine portal ekibinin üstüne giderler . Bu durum portal ekibini düşünmeye iter ve alim olmasa da arif olan portal ekibi bir sayede , yolla sorunları halledip bazı şeyleri rayına oturtur . Portal ekibi hard kurallar yazarak veyahut en uç örneğiyle bir ölüm hakkınızın olduğu bir sistem yaratmayı veya tam manasıyla project zomboid video oyunundaki gibi bir enfeksiyon sistemi yazmayı da bilir . Ama şunu da iyi bilir ki oyuncular zora gelemezler . gelmezler , hal böyleyken portal ekibi en optimal olanını seçmeye çalışır ama oyuncular bunu anlamazlar , ikiye bölünme fırsatını bulduğu anda 16’ya bölünen toplumumuzda " Ortaklık " kültürü olmadığından ötürü portal oyuncuları aslında portalize platformunun ortakları olduklarının aslında onlar olmazsa bu platformun da olmayacağının farkında değildirler . Bencil ve aç gözlü bir takım iç mihraklar kimsenin oyun etiğini sorgulamaksızın bu platformu çürütmeye başlarlar . Tam olması gerektiği gibi her şey eh işte rayında giderken diğer bütün olguları kendisine karşı tehdit olarak gören , sosyal etikleri gelişememiş ( bunu ne anlamda söylediğimi güzel bir şekilde açıklayacağım } sadece kendisinin ve istediklerinin belli bir takım imkanlara sahip olduğunu görmek isteyen ve muhtemelen bu durumun da aşağılık kompleksinden kaynaklandığı bir takım kişiler tıpkı portalize dışında her yerde olduğu gibi burada da en iyi yaptıkları şeyi sömürerek tüketmeyi , aynı zamanda da bunu yaparken en azami şekilde zarar vermeyi ihmal etmezler . Oyun oynamanın doğasında olan ( KAYBETMEK ) olgusunu hiç mi hiç sindiremeyen , olduğunda ise toxicleşen veya win aldığında sanki karşı tarafı enslave etmişcesine suyunu çıkartan insanların yıkım potansiyeli karşısında portal ekibi yine dayanır . Bazen insanlar sakinliklerini kaybederek yanlış kararlar verseler de bu kararlar telafi edilebilirdir , insan doğası gereği yanlış yaparak öğrenen bir canlıdır . Fakat burada yine de portalize platformunun dertleri bitmez . Mesela bu yazıyı yazan ben de yukarıda yakındığım şeylerin bir kısmını yaptım . Fakat şu andan itibaren önümüzde bir gerçeklik var o da şu . Bu sabah itibariyle artık dertlerin büyük bir kısmı çözüme kavuştu . Söylenmesi gereken ve bir çok kişinin söylerken yetkililerden çekindiği ufak bir iki olguya ve bu olgular ile alakalı genel değerlendirmelere kendimce varıp yazımı sonlandıracağım öncelikle bir klasik üzerine resident kardeşlerimizin hiçbirinin aslında sığınmak gibi bir derdi yok %80’i rolsel olarak dümdüz haydut olduğu için ve sihirli bir şekilde neredeyse 90 kişinin 88’inin silah kullanmayı en ala şekilde bilmesinin ve kullanabilir olmasının getirdiği zararlardan birisi ZRDM kuralının tartışmaya açılmasıdır . İnsanların terminatör edası ile cirit attığı güzel adamızda birilerinin de helak olması normaldir . Av ile avcı arasındaki doğal seçilimin tecelli etmesine ben şahsen şaşırmıyorum . Şaşırmamak da lazım . Çünkü ana sorun project zomboid’de olduğu gibi ölüm diye bir mantığın olmaması . Bunu portal ekibinin düşünmüş olup oyuncu kitlesinin böyle bir gelişmeye veya herhangi bir ölüm kuralına karşın olacak tepkisi herkesin malumudur . İşte tam olarak bu yüzden alim olmasa da arif olan portal ekibinin bazı doğal sebeplerden ötürü bir takım şeylere önlem alamaması normaldir . Hata onlara ait değildir , bazı olgular için kendimize de bakmamız gerekir . Oyuncular empati duygusuna sahip olduklarında ortadan çoğu problemin kalktığını görmemiz mümkündür . Son olarak yukarıda parantez içinde bahsettiğim şeye de kısaca değinmek istiyorum . Öz saygı her şeydir bu durum eksikliği insanı gözü doymaz , midesiz , bir yaratığa çevirdiği gibi aynı yerde aynı oyunu oynayan insanların birbirlerine 40 yıllık düşmanmış gibi bakmlarına da neden olur . İnsanların bireyselliklerine saygı duymamak ve grup halinde hareket etmek ve sadece bu sürünün sesinin duyulmasını istemek oyun etiğine aykırıdır . İlk günlerden her şeyi görmeyi bekleyen ben " Yahu bu böyle yapılır mı AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA " tepkisini vermiş birisi olarak şimdi sunucunun yapısını gayet güzel buluyorum . Çünkü komando olmak gibi bir amacım yok , tecavüzcülerin , yamyamların , ne bileyim virüse tapanların olduğı bir dünya’da güvenli bir yerdeyim ve buradan belli başlı durumlarda da çıkmayı düşünmüyorum

2 Beğeni

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.