Hans Adelard'ın Kitabı 2.bölüm

Her gün umudum biraz daha tükeniyor . Değişen bir şey yokmuş gibi hissediyorum ve bunu beni kahrediyor . Savaş uçaklarımız savaşıyor , askerlerimiz kahramanca dövüşüyorlar fakat ne pahasına olduğunu bilmiyorum . Sadece bekliyoruz ve bu benim için ölüm gibi . Her şeyimizi yitireceğiz gibi hissediyorum . Medeniyetimizden son bir kırıntıyı da aç bir fareye kaptıracağız . Gerçi o fareyi o konuma kadar biz besleyip büyüttük ama yapılacak bir şey yok . Körlüğümüzün cezasını çekmekten başka hiçbir şey yapamıyoruz . Sonu gelmez acılarla dolu dünya , eskisi gibi gülemeyeceğiz hiç birimiz . Birileri bizden her şeyimizi aldı , umudumuzu da . Umutsuzum çünkü göremiyorum , göremiyorum çünkü benden gözlerimi aldılar . Görmek istediğim , yaşadığım , az buçuk mutlu olduğum dünyamı aldılar . Kayıp gitti ellerimizden . Ve bir şey yapamıyoruz , bekleyip gelmediğini görmekten başka bir şey yapamıyoruz mazinin . Eski güzeldi , hep güzel oldu . Kendi içinde bir iki eksiği vardı ama en azından neyin ne olduğu belliydi . İnsanlar gülüyorlardı , anlayamazsınız bunu belki ama gülümsüyorlardı . Çok şey kaybettik , geri kazanmak için çabalıyoruz ama her gün daha fazla şey kaybediyoruz . Kız kardeşimi özlüyorum , o nerede bilmiyorum . Umarım iyidir .