Hans'ın kitabı 5.bölüm

İçimde tarifsiz ve anlamsız bir neşe var . Korkamıyorum , üzülemiyorum , içimi kemirip duran karanlıktan eser yok . Gece eskisi kadar karanlık değil ve bunu o da biliyor . İçimde ki umut artık ona inanmak zorundaymışım gibi hissettirmiyor . Bilmiyorum başka bir açıklaması var mı ? Ama ben bu gece bir melek gördüm . 1776’da Washington’ın gördüğünden , 1865’te Lincoln’ün gördüğünden . Bilmiyorum ama artık öğrenmek istiyorum , yıllarca esaret altında kalan ülkem kurtulacak mı ? Bu korkunç kabus artık gıyabına erecek mi ? Ulu tanrım biz sana inanıyoruz , hep inandık ve inanacağız . Sen ki İsayı çarmıhtan gök yüzüne çağıran tanrım , merhametli ulu tanrım . Bizi bağışladığına inanmak istiyorum . 20 yıldır belki bize acı çektiriyorsun ama belli ki artık azade kalanlar var gazabından . 20 yaşında genç asteğmenler , 20’lerinde genç teğmenler gördüm . Senin gazabından sana sığınıp merhametinle büyüttüğün kuzularına acı tanrım . Onların gözünde ki parıltıyı söndürme . Ve artık günahkar kullarını azade kal azabından . Bizler hatamızı anladık ve bizler hata ettik , fakat bu acıyı hak etmeyen kullarına daha fazla göz yaşı döktürme . Günahsız yavrularını şeytanın kirli tırnaklarından özgür kıl . Bizler günahkarız tanrım , şu soğuk kış gününde içimizi ısıtan yegane şey sana ve senin yarattığın temiz kullara olan inancımız . Bekliyoruz ey ulu tanrım . Meleklerini görüyoruz , meleklerinse bizleri . Mucizelerini göstermekten artık imtina etmiyorsun . Öyleyse kurtuluşu bahşet bizlere .

Hiç inanmadığım kadar inanıyorum artık . Kurtuluş yakın , çünkü artık korkmuyorum . Korkmuyorum çünkü o yaratıkların korktuklarını hissediyorum . Hissediyorlar , çekiniyorlar çünkü sonları geliyor .

Uyuyamıyorum . Düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum , hayırlısı olsun . Su akar yolunu bulur .