Outbreak Optimize Sorunu - İstek ve Öneri

Merhabalar, ben birinci sezondan beri oynayan bir oyuncu değilim. Uzun süre fivem’e ara verip gelmiş birisiyim. Sunucunuza kayıt yaptıralı ve oynamaya başlayalı 1 hafta bile olmadı daha. Bu sezon başladım ve eski sunucunun halinden ve scriptleri hakkında bir fikrim yoktur. Fakat 2-3 gün rol yapmaya zamanım oldu. O süreç zarfında arkadaşımla beraber sıkıntılar yaşadık. Benimde aklıma 2-3 gün içerisinde nelerle karşılaştığım ve bu doğrultuda istek önerilerim ve sunucudaki optimizasyon sorunu ile alakalı size fikirlerimi aktarmam gerektiği kanaatine vardım. Fikirlerinizi bu yazdığım konu altında yanıtlayıp sunarsanız mutlu olurum.

• Bunlardan birisi optimizasyon sorunuydu. İkimizde geceyi korunaklı bir çatıda ya da herhangi bir bölgenin içinde geçirmeye kalktığımızda örnek vermek gerekirse çatıda iki kişi otururken kendisine saldıran zombiler oldu. Hatta bisiklete binip tam yola çıkacakken bir anda bisikletten ışınlandı ve köpek tarafından öldürüldü. Bu konuda kendisi zaten ticket açıp durumu izah etti ve olumlu dönüşü yapıldı. Sadece npc spawn’ı yerine yayan trafik npc’si olması taraftarıyız.

• Zombilerin bir başka optimize sorunu da yakınından bile geçsen damage alıyorsun. Bazen ısırık için animasyona bile girmeden seni ısırabiliyorlar seri bir şekilde. Köpek ile karşılaşıp animasyon durumunu hiç yaşamadım fakat onda da gene aynı şekilde durumlar söz konusu olabilir. Gereksiz damage yeme durumu söz konusu.

• Aynı şekilde tahliye alanından geri dönerken ekran siyah olsa bile sürmeye ya da koşmaya devam ediyoruz ve bir süre sonra sizi tutuyor gidemiyorsunuz, hızlanamıyorsunuz. Fakat geçiş ekranında bile olsak zombiler tarafından gene ısırılıyorsun. Ben bir keresinden sunucuya giriş yaptığımda adada olmama rağmen ısırılarak başladım. Zombinin ısırık sesi gelmişti ve canım gitmiş olarak başlamıştım.

• Tıbbi item craftlarından ziyade zorda olsa etraftan bandaj ya da türevi iyileştirice yiyicek ya da iğne tarzında itemlerin çıkması güzel olabilir. Çünkü gereksiz damage yeniliyor ve çatışmaya bile girmeden sıkıntı içerisine düşüyorsunuz. “Sunucuda gündüz vakti çok çabuk geçiyor gece vakti çok uzun geçiyor.” Bu süre zarfında da ne kadar çatıya ya da korunaklı bir bölgeye de gitseniz bile zombi spawn’ı söz konusu oluyor. Bu yüzden craft dışında sadece bandajın etraftan loot’lardan nadir olarak çıkması oyuncuları kurtarabilir.

• Bir başka konu ise map üzerinde bazı bölgelerde **silahlı npc’**lerin olması. Örnek konum olarak çıplaklar kampını söyleyebilirim, kontrol ederseniz sevinirim.

• Lootlar’ın oranları/loot süresi düzenlenebilir. Fazla kişi sayısına sahip ya da belirli ekipmanları, silahları elde etmiş insanlar sürekli mekanik ve gunshop ya da askeriye kollama derdindeler. Bu sefer olay tamamiyle örnek vermek gerekirse son level insanların alt kademe insanları yükseltmemek için oyununun içinden geçmesine sebebiyet veriyor. Bunun önüne geçebilmek için eğer map düzenlenebiliyorsa loot yerlerini değiştirmek ya da direkt nereye giderseniz gidin şans üzerinden loot drop mevzusu olabilir.

• HUD ayarlanabiliyor mu bilmiyorum ama bazı kliplerde farklı hud şekilleri gördüm. Progressbar aynıydı sanırsam farklı değildi. Ya eski paketti önceki sezondan kalma ya da hud ayarı için gerekli kısayol ya da tchat komutunu bulamamış olabilirim. Bu konu hakkında fikri olan varsa beni aydınlatabilir.

• Ada’ya geri döndüğümüzde aşırı derecede fps droplar ve genel kasılmalar mevcuttu. Sürekli bir şeyler indiriyorduk ve merkeze doğru ilerledikçe scriptlerin sayısı artıyordu. Sistem klasik rp sunucularından farklı bir düzenek olduğu için mlo ya da ymap’li mekanlar iyi olmuyor.

Oyunculardan istek: Zaten içinde bulunduğumuz durum zor. Arabası ya da motoru olan insanlar için daha kolay bir durumdur fakat yeni başlayan insanların bu sisteme alışması, çevre edinememiş ya da solo gezip sosyalleşmeye çalışan oyuncuların yaşadığı zorluklar var. İlk sezonlardan beri oynayıp loot yerlerini bilen, mantığını çözmüş ve bir çoğu şeyi craftlayıp elde etmiş oyuncuların yeni başlayanlara karşı tutumları biraz dizginlenmesi gerekmekte. + olarak sunucunun kuralları hakkında bilgi sahibi olmadan direkt giriş yapan insanlar var. Kendilerini aşırı zeki sanan arkadaşlarımız var RedZone dışı bölgelerde pusu atıp geleni geçeni öldürüp lootlayıp kaçmak gibi hareketlerde bulunuyorlar. Yani söylemem yanlış mı olur bilmiyorum ama online oynayabilirsiniz, freeroam’da gezebilirsiniz ya da grand rp tarzı yerlerde takılabilirsiniz arkadaşlar… PVP sunucuları’da var + bir öneri olarak sizlere.

2 Beğeni

Anlattığın 1-2 konuya bende başka bir istek öneride değinmiştim. Sendende görmem gerçekten böyle sorunların olduğunu kanıtladı benim için anlattığın şeylerde bence gayet haklısın.

1 Beğeni