Oyun Kuralları

Kapsayıcı kurallar, tüm oyuncular kurallardan sorumludur, maddelerin ihlali sonucunda yöneticiler tarafından uyarılabilirsiniz.

MaskOn

Yüzünde yarım dahi maskesi olan kişiyi tanıma rolüne girilemez. Maske tanınmamak için kullanılan bir eşyadır. Kişi kim olduğunu kesin bir şekilde göstermeden ve söylemeden tanıyormuş gibi davranamazsınız. Kıyafetlerinin aynı olması kişinin o olduğunun göstergesi değildir.

ZEB ( Zombie Environment Breach )

Zombilere karşı korkusuz, ve rol dışı davranmak, zombileri bir oyun hatası ile ( Bug ) öldürmek, lootlamak, veya stratejik olarak hataları kullanmak tamamen yasaktır.

EXTRACTION RULES

ZRDM Kuralları dahilinde Ada Amerikaya giden tahliye bölgelerine baskın atmak serbesttir
Ada Amerika dan gelen bir kişiye tahliye noktasında sıkmak ve öldürmek kesinlikle yasaktır, eğer gelen kişi tehdit oluşturuyorsa ve size nişan alıyorsa ZRDM kuralları dahlinde soygun rolü veya çatışma rolü başlayabilir. direkt olarak vurmak yasaktır ( Spawn Kill ).

Capture Role

Bir kişi sizi yakalarsa ve soyarsa o kişi sizi esir olarak alabilir, bu maksimum 1 saat olabilir, kişiye Fear RP yapma zorunluluğunuz mevcuttur, eğer Fear RP yapmazsanız direkt olarak rol hatasından uyarı alabilirsiniz

DANGER ZONE

Bu bölgeler insanların ZRDM, RDM ve LR kurallarından arındırıldığı bir bölgedir, bu bölgelerde loot oranı %200 daha fazladır, Askeri, Polis Merkezi, Hastane gibi alanlarda genel olarak olduğu konuma uygun silah parçaları ve ekipmanlar bulunabilir.

ZRDM

Danger Zone dışında direk olarak ateş etmek tamamen yasaktır, teslim ol çağrısından sonra eğer kişi 5 saniye içerisinde kaçmaya çalışırsa veya silahını size doğrultur teslim olmaz ise direk olarak ateş edilebilir ve kişiyi soyulabilir, kişi teslim olursa asla öldürülemez, sadece soyulabilir, esir alma rolüne girilebilir ( maksimum 1 saat )
  • Grup denkleşmelerinde eğer arkadaşlarınızdan biri bir ekibe teslim olduysa ve sayı üstünlüğüne sahip iseniz sizde o ekibe teslim ol çağrısı yapabilirsiniz, direk olarak sıkamazsınız

  • Kişi üstünlüğü önemli değil, pozisyonunuz önemlidir.

  • (Topluluklar için: bir yerden kendi yaralınızın sinyalinin gelmesi ile kurtarmaya gidiyorsanız, gittiğiniz bölgede düşmanlarınız varsa teslim ol demek ya da teslim ol duymak zorunda değilsiniz, orası aktif çatışma bölgesi olarak değerlendirilmektedir.)

  • Topluluk ve Ada Amerika içerisinde RDM kuralı tamamen geçerlidir, sebepsiz yere kimseyi öldüremezsiniz.


Dead Robbery (Death Looting Rule)

Yaralı bulduğunuz kişiyi kaçırıp rehin alamazsınız, sadece soyabilirsiniz.

Revive Rule

Aktif çatışma bölgesinden *( 500 M )* uzaklaşmadan veya çatışma bittikten en az 10 dakika geçmeden yaralanan veya ölen kişilere tedavi uygulanamaz, tedavi olan kişiler ise çatışma rolüne tekrar katılamaz.

Fail RP

Rol ortamına uymayan tüm davranışlar Fail RP olarak adlandırılır. Sunucu kurallarına uygunsuz olan tüm davranışlarda Fail RP kapsamına girer.

DriveBy Kuralı

Araç içerisinden sadece karşı aracın gövdesine ve tekerlerine ateş edilebilir, asla oyuncuya yönelik saldırı yapılamaz, DriveBy'ın amacı araçı etkisiz kılıp hareketsiz bırakmaktır, motor, gövde ve tekere sıkabilirsiniz, eğer oyuncuyu öldürürseniz kural ihlalinden uyarı alırsınız.

New Life Rule - Revenge Kill

Karakteriniz E çekerek tedavi olursa yaşanan rolle ilgili hiçbir şey hatırlayamaz. *(Ölmesine sebep olan kişiler, öldüğü yerde karşılaştığı kişiler, yahut öldüren kişilerle buluşmaya gittiği an gibi)* Ancak başka bir oyuncu müdahalesi ile tedavi olmanız halinde yaşanan rolü hatırlayabilirsiniz. Sizi öldüren kişi henüz yanınızdayken E basılması yasaktır. Kişinin do üzerinden izin vermesi halinde E atılabilir.

Non-RP Driving

Sürdüğünüz araçlar ile mantıksız ve gerçek dışı hareketler yapmak yasaktır. Yaşadığımız survival atmosferde küçük araç kazaları, Offroad olmayan araçla toprak yoldan kaçmak ve abes olmayan yüksekliklerden uçmak bu kurala dahil değildir. Bu kazalarda sürüşe devam edebilirsiniz ancak aracın sarsıntıları sebebiyle yaralı rolü yapmanız gerekmektedir. *( ÖRN: Yoğun ateş altında önünüzdeki araca çarpıp kaçmanız gerekti, sürmeye devam edebilirsiniz ancak kurtulduğunuzda cam kırıkları sebebiyle yaralanmış gibi rol yapabilirsiniz.)*

Powergaming

Karakterinizin bir insan olduğunu unutup, oyun karakteri gibi insan dışı güçlere sahipmiş gibi davranmak, Bir insanın yapamayacağı hareketleri yapmak, göremeyeceğiniz yeri görmek, duyamayacağınız sesi duymak, yeni tedavi olmanıza rağmen atlaya zıplaya devam etmek yasaktır.

Metagaming - IC-OOC Mixing

Oyun dışarısında öğrendiğiniz bir bilgiyi karakterinize yansıtamazsınız, bölgeleri keşfedemezsiniz, oyun içerisinde öğrendiğiniz bilgileri oyun dışı ses kanalları aracılığı ile diğer oyunculara iletemezsiniz. Sunucuda rolde bulunduğunuz süreçte discordda konuşmada olmanız yasaktır.

Retarded RP

Yapılan bütün aptalca rollere RetardedRP denir. Bir mantığı olmayan ve geçmişi olmayan, karakterinize ve o anki duruma uyumsuz tüm davranışlardır. Örneğin; Durduk yere birine saldırmak RetardedRP’dir.

Vehicle Death Match (VDM)

Araçlarınız ile normal oyuncuları öldüremezsiniz, hangi koşulda olursa olsun yasaktır, enfekte insanları araçla öldürebilirsiniz.

Role Check

Aktif bir rol esnasında karşınızdaki rol partnerinizin rolünü oyun içerisinde sorgulamak yasaktır.

Bug Abuse

Sistemsel açıklardan faydalanarak rol dışı şekilde bu zafiyetten yararlanmak yasaktır, bulduğunuz hataları Portal V yönetim ekibine bildirmek sizin zorunluluğunuzdur. Aksi durum uzaklaştırma ile sonuçlanabilir.

Combat Log

Aktif rol esnasında oyundan çıkmak tamamen yasaktır, kural ihlali durumda yaptırım uygulanabilir.

Ghost RP

Var olmayan karakterleri veya insanlar varmış gibi gösteremezsiniz, tamamen yasaktır.

Force RP

Rol yaparken başka bir oyuncuyu bir role zorla sürüklemek(forcelamak) Örneğin; /me elindeki silahı tek hamleyle alır. Bu karşıdaki kişiyi silahsız bırakmaya zorlama rolüdür.

In Character (IC)

Karakterinizi ilgilendiren konulardır. Örneğin; IC’deki bir karakterinizin bildiklerini başka bir karakteriniz bilemez. IC’deki karakterinizle yapılan roller OOC’deki kişiliğiniz veya sizinle hiç bir ilgisi yoktur.

Out of Character (OOC)

Bilgisayar başında oynayan sizi ifade eder. Örneğin OOC’de olan bir olayı IC karakterinize yansıtamazsınız.

Fear RP

Korku rollerine verilen terimdir. Örneğin; Karşınızda iki silahlı kişi var ve size silah doğrultuyor bu durumda FearRP terimine uyarak korku rolüne girmeniz gerekmektedir, oyun evreni hikayesine geçen ve evren atmosferine etkisi olan enfekte ve kuruluşlara karşı dalga geçici, umursamaz ve önemsemez davranmanız yasaktır, eğer insanlar içerisinde bunu yaparsanız sunucudan uzaklaştırılabilirsiniz. Eğer karşı tarafla dalga geçici şekilde, umursamaz, önemsemez ve korkusuz bir şekilde davranırsanız. Kişilerin FearRP yapmayan kişiye CK hakkı doğacaktır.

NRD ( Non RP Deathmatch )

Birini öldürdükten sonra hiç mikrofon basmamak, rol yapma belirtisi göstermemek

RAW ( Respect After Win )

Birini öldürdükten veya ağır yaraldıktan sonra Trash Talk atması, ölü ile dalga geçmesi tamamen yasaktır.

Vehicle Fight

Araç vasıtası ile başka bir araça rol dışı absürt bir şekilde vurmak yasaktır, arkadan dokundurma ve sağ ve sol arka tampondan PIT maverası yapılmasına izin vardır, bunun dışında aracın önünden kafa atmak, yan tarafından direkt hızlı bir şekilde vurmak, bodozlama yüksek hızla vurmak tamamen yasaktır.

AR ( Ambush Role )

Sniper, DMR türü silahlar ile çok uzak mesafeden rolsüz bir şekilde birini öldürmek tamamen yasaktır.

Stream Ghosting

Yayıncıların yayınlarını izleyerek rollerine dahil olduğunuz zaman ağır WL cezalarına çarptırılırsınız. (En az 3 gün WL cezası)
13 Beğeni