ZRDM - Extraction Sistemi

İlk olarak oylama ile ilgili görüşlerime ve önerilere değineceğim. Sonrasında ise Ada Amerika dışındaki sistem ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum.

• Tekne olayı ile başlayacak olursak bence mantıklı fakat bu sistem gelirse teknesini kaybeden, adaya geri dönemeyenler olacaktır. Böyle bir olay için ise bence tahliyenin devam etmesi fakat ilk haline getirilmesi iyi olabilir. Teknesini kaybeden gerekirse tahliye sırasını bekler.

• Enfekte sisteminin zorluğu ise bence gayet iyi fakat sorun olan tek şey tüm oyuncularda enfektelerin aynı sayıda gözükmemesi. Bunun dışında bazen görmediğimiz, iki metre ötemizde olan enfektelerden dahi hasar yiyoruz bunların düzeltilmesi gerekiyor. Köpek zombiler ile ilgili ise hiç bir sorunum yok bence kalmaları zorluğun artması için gerekli.

• Hasar metasına gelecek olursak bence bir önceki sezondaki meta gayet iyiydi. Direkt nereye vurulduğu fark etmeksizin tek bir sopa darbesi veya mermi ile ölüyorsak bu bence bir tık saçma. Eğer kast edilen o değil ve sistem geçtiğimiz sezon ile aynı ise meta gayet iyi.

Bunların dışında bence en önemli konu; Ada Amerika dışındaki işleyiş. İlk öncelikle şimdi belirteceğim şeyler çevremdeki insanların ve gördüğüm kadarı ile birkaç kişinin düşüncesi ve benimde düşüncelerimin yer aldığı bir öneri yazısı olacak. Bildiğimiz gibi apokaliptik bir evrendeyiz evet burada hiç bir sorunumuz yok. Tabii ki kaotik bir ortam olmalı, cani insanlarda olmalı ki işin tuzu biberi olsun fakat ZRDM’e eklenen yeni kural bize kalırsa roleplay kalitesini düşüren bir etken. Peki neden? Eminim ki çoğunuz bu sistemi yararına kullanan yeni veya eski birçok oyuncu olduğunu farkında. Günün sonunda en nihayetinde bizler birer roleplay sunucusu içerisinde olduğumuz için gerekirse soyulurken bir etkileşime girmek istememiz çok normal. ZRDM kuralı biraz şu mantığı ortaya koyuyor; “Ada Amerika içerisinde roleplay, dışarısında ise pvp serbest” ve bu da bazı kişiler için rol zevkini yerle bir ediyor. Bu sistematik yüzünden haliyle Gun RP’ci kişiler türüyor, eminim ki bir çok kişi “Yahu daha demin bir insanı vurdu karakterim, peki ya bunun karakterim üzerinde ne etkisi olacak?” diye düşünmüyor bile. Açıkçası ben şu ana kadar hiç soyulmadım, birisi ile karşılaşmadım bile denilebilir. Fakat çevremden duyduğum ve gözlemlediğim kadarı ile bu sistemden mağdur olan insanlar var, ki ileride de mutlaka olacaktır. Bu yüzden bir roleplay sunucusunda oyuncuları rol çerçevesinde tutabilmek adına bence eski sisteme geri dönülmeli. Şahsi fikrim olarak ben önceki sezonda da etrafın tehlikeli olduğunu düşünüyorum çünkü rol ile soyulan sistemde bile ben bir çok kez soyuldum ve bazen belirli yerlere gitmeye korkar olmuştum. Hatta o kadar süre oynamama rağmen araç dahi yapamıyordum çünkü mekaniklere gitmek eşittir tehlike demekti.

3 Beğeni